Szkółka Policyjna 2023 - ile trwa kurs podstawowy w Policji
Szkółka policyjna zazwyczaj trwa około 6 miesięcy. Obecnie w 2024 roku kurs podstawowy do Policji (tzw. "szkółka policyjna") trwa 7 miesięcy. W związku z zagrożeniem epidemiologicznym weekendowe powroty do domu zostały zamienione na powrót raz w miesiącu na kilka dni.
Kurs podstawowy nazywany potocznie "szkółką policyjną" musi zostać odbyte przez każdą osobę, która planuje związać swoje życie zawodowe z polską Policją. Na to szkolenie kierowane są osoby, które przeszły pomyślnie cały proces rekrutacji oraz komisję lekarską.
Szkolenie to zwykle trwało 144 dni szkoleniowe - kursanci przez ponad pół roku przebywają wówczas w jednej z jednostek szkoleniowych na terenie kraju. Rozkład ich zajęć jest ściśle uzależniony od samego planu szkolenia. Grafik układa się godzinowo i powtarza w ustalonej formie od poniedziałku do piątku.
Ile trwa szkółka policyjna w 2023 roku?
Obecnie w 2023 roku czas trwania kursu podstawowego wynosi 6 i pół miesiąca. Kurs zawodowy podstawowy odbywa się w systemie skoszarowanym, czyli kursant mieszka na terenie szkoły. Aktualnie zajęcia odbywają się od poniedziałku do soboty, są możliwe przepustki na wyjazd do domu na weekend. W niektóre weekendy przypada służba na terenie szkoły.
O przydziale do szkoły decyduje Komendant Główny Policji, nie ma możliwości wyboru konkretnej placówki. Czas oczekiwania na szkolenie po zakończeniu procesu rekrutacji zależy od zapotrzebowania. Jeżeli jest duża liczba kandydatów to szkolenia odbywają się częściej. Na stronach komend wojewódzkich policji jest rozpiska w jakich miesiącach są szkolenia i ilu policjantów zostanie skierowanych na takie szkolenie. Po rozpoczęciu szkolenia nie ma możliwości przenieść się do innej szkoły policji.
W czasie pandemii po przyjeździe na „szkółkę policyjną” odbywa się kwarantannę, a po upływie tego czasu zajęcia prowadzi się w reżimie sanitarnym.
Słuchacze podczas szkolenia uczestniczą między innymi w:
- zaprawie porannej,
- porządkowaniu rejonów,
- zajęciach dydaktycznych różnego typu,
- konsultacjach i zajęciach fakultatywnych,
- porannym oraz wieczornym apelu,
- zajęciach wychowania fizycznego.
Uczestnicy kursu mogą liczyć na posiłki w szkolnej stołówce. W placówkach istnieje całkowity zakaz spożywania napojów alkoholowych.
Kursy podstawowy w Policji odbywa się w następujących placówkach:
- Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie,
- Szkoła Policji w Katowicach,
- Szkoła policyjna w Pile,
- Szkoła Policji w Słupsku,
- Centrum Szkolenia Policji w Legionowie,
- Ośrodek szkoleniowy dla policjantów z siedzibą w Sieradzu.
Osoba, która pomyślnie ukończyła wszystkie etapy rekrutacji do Policji oraz komisję lekarską zostaje umieszczona na liście rankingowej. Po umieszczeniu na liście rankingowej do kandydata dzwoni osoba, która informuje go w jaki dzień, o której godzinie i w której szkole policji ma się stawić na kurs podstawowy.
Zdarza się tak, że osoba która przeszła wszystkie etapy postępowania kwalifikacyjnego nie otrzymuje od razu wyznaczonego terminu na odbycie szkolenia podstawowego. W takich sytuacjach na polecenia komendanta osoba ta rozpoczyna służbę w jednostce policji w wyznaczonych godzinach i wykonuje prace biurowe wewnątrz jednostki. Taka osoba nie ma możliwości wyjazdu w rejon służbowy wyznaczony przez kontrolnego ze względu na to, iż nie posiada jeszcze środków przymusu bezpośredniego. W międzyczasie odbywa się oficjalne ślubowanie policjantów w komendzie wojewódzkiej.
Po zakończonym ślubowaniu policjant udaje się do Komendy Wojewódzkiej, gdzie otrzymuje legitymację służbową oraz odznakę policyjną z 6 cyfrowym numerem identyfikacji indywidualnej. Oznacza to, że numer znajdujący się na odznace będzie towarzyszył funkcjonariuszowi przez wszystkie lata służby w Policji.
Jak przebiega kurs podstawowy do Policji?
Po zakwaterowaniu się w wyznaczonej szkole policji o konkretnej godzinie wszystkie osoby spotykają się na placu apelowym. Kursanci na okres trwania szkolenia stają się jedną kompanią. Kompania ta jest podzielona na plutony. W każdym plutonie znajduje się dowódca, który odpowiada za swój pluton i załatwia wszystkie formalności związane z odbywaniem zajęć programowych.
Po zakończeniu szkolenia w ramach adaptacji zawodowej policjant zostaje czasowo oddelegowany do pełnienia służby w oddziale prewencji. Celem adaptacji zawodowej jest podniesienie praktycznych umiejętności służbowych nabytych podczas szkolenia zawodowego podstawowego, tj.: zabezpieczanie imprez masowych, ochrona obiektów ważnych dla bezpieczeństwa państwa, przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych, działań pościgowych, poszukiwawczych realizowanych w ramach działań pododdziałów zwartych Policji.
Po odbyciu adaptacji zawodowej policjant trafia do jednostki, którą wpisał podczas składania dokumentów lub która została mu przydzielona. Osobę przyjętą do służby w Policji mianuje się policjantem w służbie przygotowawczej na okres 3 lat. Po upływie okresu służby przygotowawczej policjant zostaje mianowany na stałe. W razie przerwy w wykonywaniu przez policjanta obowiązków służbowych, trwającej dłużej niż 3 miesiące, przełożony może przedłużyć okres jego służby przygotowawczej.
Chcesz wystartować w rekrutacji do Policji?
Specjalnie dla osób chcących przygotować się do testów w trakcie rekrutacji do Policji przygotowaliśmy pakiet kursów. Ich przerobienie przygotuje Cię do rekrutacji oraz zwiększy Twoje szanse na jej pomyślne przejście. Zapoznaj się z kursami przygotowującymi do rekrutacji do Policji.