Krótko. Jasno. Konkretnie.
O tym jak zostać Policjantem.

Szkoły Policji w Polsce - Szkoła Policji: Legionowo, Słupsk, Piła, Katowice, Szczytno

Szkoły Policji w Polsce - Szkoła Policji: Legionowo, Słupsk, Piła, Katowice, Szczytno

Gdy zaczynamy zastanawiać się nad wyborem szkoły pojawiają się różne pytania: jak wygląda system szkolenia policjantów w Polsce, które szkoły są dla cywili, gdzie odbywają się kursy dla policjantów? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania oraz opiszemy Szkoły Policji w Polsce: WSPol w Szczytnie, CSP w Legionowie, SP w Pile, SP w Słupsku, SP w Katowicach, OSZP w Łodzi.

Informacje Szkoły Policji
10 lip 2020

Liczba funkcjonariuszy w Polsce wynosi bez mała 100 000 osób. W roku 2020 polska Policja zatrudniła kolejnych 4500 ludzi. Szkoły policyjne są zatem oblegane, ponieważ każdy, kto aspiruje do stania na straży prawa, musi przejść etap podstawowego szkolenia zawodowego.

Wspomniane szkolenie postawowe odbywa się w trybie stacjonarnym w placówkach szkoleniowych policji, a zajęcia praktyczne zostają przypieczętowane egzaminem pisemnym. W okresie odbywania kursu policjanci otrzymują zakwaterowanie w jednej z jednostek szkoleniowych policji. Mogą być to szkoły policyjne lub odpowiednie ośrodki szkoleniowe.

Szkoły Policji w Polsce

Jak już zostało wspomniane — każdego roku około 5000 osób decyduje się na podjęcie pracy w szeregach polskiej Policji. Początkujący funkcjonariusze zostają skierowani do odbycia kursu podstawowego, a w związku z tym trafiają do jednej z kilku szkół policyjnych funkcjonujących na terenie naszego kraju.

Mogą to być następujące miejsca:

  • Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie,
  • Szkoła Policji w Katowicach,
  • Szkoła Policji w Pile,
  • Szkoła Policji w Słupsku,
  • Centrum Szkolenia Policji w Legionowie,
  • Ośrodek szkoleniowy dla policjantów w Sieradzu.

Warto również wspomnieć, iż każdy policjant będący w czynnej służbie, może zostać skierowany do odbycia kursu doszkalającego. Zdobywanie nowych umiejętności zawodowych i wiedzy, ma również miejsce tylko i wyłącznie w jednej ze wspomnianych powyżej placówek. Istotny wydaje się fakt, iż Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie jest jednym miejscem tego typu w Polsce, gdzie prowadzone są kursy dla oficerów.

Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie

Ważną rolę w kształceniu kadr kierowniczych i dowódczych w Polsce pełni Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie. Posiada ona wieloletnie doświadczenie w kształceniu służb mundurowych. Placówka kształci kadry kierownicze Policji oraz wysokiej klasy oficerów. Ta uczelnia służb państwowych została otwarta 1 października 1990 roku. Od tego czasu pełni funkcję jednostki organizacyjnej Policji.

W WSPol mogą studiować osoby cywilne oraz funkcjonariusze. O przyjęcie mogą ubiegać się kandydaci posiadający świadectwo dojrzałości. Jest to jedyna placówka szkoleniowa Policji w Polsce, w której zarówno funkcjorariusze jak i osoby cywilne mogą zdobyć wykształcenie licencjata lub magistra. Prowadzone są tutaj również szkolenia podstawowe zawodowe policjantów (kurs podstawowy).

Szkoła przewiduje również szkolenia dla funkcjonariuszy średniego i wyższego szczebla. Baza dydaktyczna jest tutaj naprawdę duża, 90 sal wykładowych o powierzchni 1553 m2 oraz nowoczesny sprzęt audiowizualny i specjalistyczny.

Jakie kierunki można studiować w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie?

WSPol oferuje swoim studentom 3 kierunki do wyboru, z czego 2 z nich dostępne są również dla osób cywilnych, natomiast kierunek "Nauka o Policji" jest przeznaczony dla funkcjonariuszy. Poniżej krótki opis poszczególnych kierunków.

Nauka o Policji – studia trwają 4 lata. Na kierunek może dostać się osoba, która pozytywnie przeszła nabór do Policji i znajduję się na liście kandydatów do służby oraz złożyła oświadczenie o chęci rozpoczęcia studiów na tym kierunku. Ukończenie umożliwi przystąpienie do egzaminu oficerskiego, którego zdanie pozwoli na mianowanie na pierwszy stopień oficerski w korpusie oficerów młodszych policji. Studia prowadzone są w formie stacjonarnej-skoszarowanej (studenci są już funkcjonariuszami Policji). Nauka kończy się tytułem licencjata. Kandydować może również osoba, w stosunku do której nie zostało jeszcze podjęte szkolenie zawodowe podstawowe. W tym przypadku należy zgłosić się do komórki ds. doboru do Policji. W przypadku osób, które dostaną się na kierunek "Nauka o Policji", szkolenie podstawowe odbywa się w ramach pierwszego roku nauki. Więcej o kierunku "Nauka o Policji" opisaliśmy w osobnym artykule: Nauka o Policji WSPol.

Bezpieczeństwo wewnętrzne I stopnia – nauka trwa 3 lata. Na kierunek może dostać się osoba cywilna oraz funkcjonariusz i pracownik Policji. Studia prowadzone są w formie stacjonarnej i niestacjonarnej.

Bezpieczeństwo wewnętrzne II stopnia – nauka trwa 2 lata. O przyjęcie może ubiegać się osoba posiadająca dyplom ukończenia studiów wyższych, osoba cywilna lub funkcjonariusz i pracownik Policji. Studia prowadzone są w formie stacjonarnej i niestacjonarnej. Są to studia dla osób posiadających kwalifikacje pierwszego stopnia, których praca związana jest z bezpieczeństwem wewnętrznym

Kryminologia I stopnia – nauka trwa 3 lata. Na kierunek może dostać się osoba cywilna oraz funkcjonariusz i pracownik Policji. Studia prowadzone są w formie stacjonarnej i niestacjonarnej. Studia przygotowują absolwenta do pracy w organach ścigania, organach wydziału sprawiedliwości, a także innych służbach i organizacjach.

Kryminologia II stopnia - nauka trwa 2 lata. O przyjęcie może ubiegać się osoba posiadająca dyplom ukończenia studiów wyższych, osoba cywilna lub funkcjonariusz i pracownik Policji. Studia prowadzone są w formie stacjonarnej i niestacjonarnej.

Warto również dodać, że w WSPol odbywa się Szkolenie Zawodowe dla Absolwentów Szkół Wyższych - jest to szkolenie przeznaczone dla funkcjonariuszy starających się o sopień oficerski, lecz posiadająych wykształcenie wyższe zdobyte na innej uczelni niż WSPol.

Centrum Szkolenia Policji w Legionowie

Kolejna szkoła Policji to Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Centrum zostało utworzone 30 sierpnia 1990 r. Od tego czasu szkoła przeszła ogromna rewolucje. W jej skład wchodzi szkoła przewodników i tresury psów w Sułkowicach oraz zarząd międzynarodowego centrum szkolenia policji. CSP prowadzi działalność w trzech ośrodkach:

  • W Legionowie – siedziba władz szkoły i miejsce większości szkoleń.
  • W Sułkowicach – miejsce szkolenia przewodników i tresury psów.
  • W Kalu – miejsce szkolenia Policji Wodnej.

Większość budynków to nowoczesne obiekty otoczone terenami zielonymi. Centrum może pochwalić się nowoczesną bazą dydaktyczną, w skład której wchodzą: liczne pracownie i laboratoria specjalistyczne, m.in. kryminalistyczne, łączności, informatyczne, pierwszej pomocy przed lekarskiej, identyfikacji zapachów.

Warto wspomnieć, że władze odpowiedzialne za prowadzenie ośrodka nieustannie dbają o jego unowocześnianie. Jako innowacje można postrzegać między innymi powstawanie tam kolejnych pracowni o konkretnym profilu i specjalizacji. Wśród nich znajdują się np. laboratoria:

  • kryminalistyczne,
  • informatyczne,
  • łączności,
  • pierwszej pomocy przedlekarskiej,
  • identyfikowania zapachów.

W Centrum Szkolenia Policji w Legionowie odbywają się również szkolenia podstawowe dla policjantów.

Szkoła Policji w Słupsku

Historia placówki szkoleniowej w Słupsku rozpoczęła się w 1945 roku, kiedy to do życia powołane zostało tam Centrum Wyszkolenia Milicji Obywatelskiej. Ośrodek został przekształcony w szkołę policyjną w 1990.

Siedziba Szkoły Policji w Słupsku znajduje się w zamkniętej części miasta w otoczeniu ulic Jana Kilińskiego i Tadeusza Kościuszki. Na całość placówki składa się kilkadziesiąt obiektów — część z nich to pozostałości po szkole dla dziewcząt, która funkcjonowała tam w latach trzydziestych ubiegłego wieku.

Szkoła specjalizuje się w szkoleniu policjantów prewencji, odbywają się w niej również szkolenia podstawowe zawodowe dla policjantów. Dzięki temu ma bezpośredni wpływ na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.
Prowadzone są tez kursy specjalistyczne. Są to kursy dla kadr kierowniczych, policjantów wykonujących zadania obronne, oficerów, rzeczników prasowych. Kursy trwają od tygodnia do dwóch miesięcy. Policjanci szkolą się tez w dziedzinie konwojowania osób, poruszania się w miejscach zagrożonych wybuchem oraz zatrzymywania zbrodniarzy wojennych. W Szkole Policji w Słupsku oprócz policjantów uczą się tez funkcjonariusze Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, Służby Celnej, straży gminnych. Najważniejsze w szkoleniu słuchaczy jest właściwe wykonywanie czynności służbowych, dzięki współpracy z Komendantami Wojewódzkimi i Miejskimi, słuchacze wspólnie z funkcjonariuszami jednostek terenowych wykonują zadania praktyczne przewidziane w programie nauczania.

Szkoła Policji w Katowicach

Szkoła policji w Katowicach prowadzi szkolenia dla nowo przyjętych policjantów oraz doskonali zawodowo policjantów i pracowników jednostek organizacyjnych Policji.
Jednostka powstała 8 lutego 1999 roku w wyniku starań środowiska policyjnego o ograniczenie wzrostu liczby przestępstw pospolitych. Uczelnia kształci głównie policjantów pionu prewencji, którzy pełnią służbę w specjalnych warunkach w dużych aglomeracjach miejskich. Szkolenie oparte jest na nowoczesnych i aktualnych programach.

Szkoła policji w Katowicach prowadzi szkolenia specjalistyczne: interwencje wobec agresywnych osób, posługiwania się bronią w warunkach stresu, zabezpieczenia majątkowego, dla rzeczników dyscyplinarnych, dla instruktorów strzelań policyjnych.

Szkolenia dydaktyczne prowadzone są przez następujące komórki:

  • Zakład prewencji i ruchu drogowego
  • Zakład Służby Kryminalnej
  • Zakład Wyszkolenia Specjalnego
  • Zakład Ogólnozawodowy
  • Wydział Metodyki i Organizacji Szkolenia
  • Wydział Dowodzenia i Wychowania

Zakład prewencji i Ruchu drogowego edukuje w zakresie bezpieczeństwa i podejmowania interwencji policyjnych. Skupia się na pełnieniu obowiązków na drogach oraz służbie patrolowej, obchodowej i konwojowej. Zakład służby kryminalnej przekazuje wiedzę o prawie karnym i prawie wykroczeń, a także zagadnień prawa administracyjnego. Realizowane są zajęcia z kryminalistyki, kryminologi, prowadzenia czynności poszukiwawczych i pracy operacyjnej. W Zakładzie Wyszkolenia Specjalnego poznawane są tajniki stosowania środków przymusu bezpośredniego, broni palnej, taktyki i technik interwencji oraz taktyki działań zespołowych. Policjanci doskonalą także swoje umiejętności strzeleckie i podnoszą sprawność fizyczną. Szkoła Policji w Katowicach dysponuje również nowoczesną strzelnicą.

Szkoła Policji w Pile

Szkoła w Pile powstała 15 września 1954 roku. W pierwszym kursie szkoleniowym udział wzięło 492 słuchaczy, a szkolenie trwało 4 miesiące. Baza dydaktyczna była w tym czasie skromna i brakowało literatury zawodowej.

Szkoła Policji w Pile to jedyny w Polsce ośrodek służby kryminalnej. W Szkole Policji w Pile odbywają się również szkolenia podstawowe dla nowo przyjętych funkcjonariuszy. W szkole odbywają się kursy specjalistyczne dla policjantów służby kryminalnej wykonujących czynności operacyjno-rozpoznawcze i dochodzeniowo śledcze, kursy dla techników kryminalistyki. Prowadzone są tez zajęcia z zakresu taktyk i metod przesłuchań FBI.

Dodatkowo także szereg kursów bardziej zaawansowanych: zwalczanie przestępczości gospodarczej, przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy, czynności w zakresie poszukiwania osób zaginionych. W ramach kursów policjanci doskonalą także umiejętności strzeleckie oraz z zakresu udzielania pomocy przed medycznej.

Szkoła Policji w Pile posiada również nowoczesną bazę dydaktyczna: sale wykładowe, aula, sala konferencyjna, pracownie techniki kryminalistycznej, fotografii itp. Pracownie są wyposażone w środki audiowizualne, umożliwiające prowadzenie zajęć wykorzystując nowoczesne metody nauczania. Szkoła posiada wiele obiektów przeznaczonych do praktycznego kształcenia słuchaczy, za pomocą symulacji oraz zajęć praktycznych. Pomieszczenia te imitują rzeczywiste obiekty mieszkaniowe, usługowe i handlowe i służą do oględzin miejsca zdarzenia. Znajduje się tu budynek, który imituje pomieszczenia oraz pojazdy podczas prawdziwej akcji i służy do doskonalenia taktyki podczas interwencji oraz dwie nowoczesne strzelnice.

Ośrodek Szkolenia Policji w Łodzi z siedzibą w Sieradzu

W ośrodku prowadzone są szkolenia podstawowe oraz doskonalenia zawodowego. Szkoła udostępnia również swoją bazę innym podmiotom związanym z Policją. Zajęcia prowadzone są w małych grupach, przez doświadczonych nauczycieli policyjnych. Wszystkie sale i obiekty są profesjonalnie wyposażone w odpowiedni sprzęt potrzebny do działań.


Podsumowanie

  • Szkolenia podstawowe zawodowe dla nowo-przyjętych funkcjonariuszy odbywają się w placówkach szkoleniowych Policji w Polsce. Placówki te prowadzą również dodatkowe szkolenia specjalistyczne.
  • Zarówno osoby ciwilne jak i mundurowi mogą zdobyć wykształcenie z tytułem naukowym licencjata lub magistra jedynie w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.
  • Zrobienie tytułu licencjata lub magistra w WSPol przez osobę cywilną na kierunkach "Bezpieczeństwo wewnętrzne" lub "Kryminologia" nie zapewnia pracy jako funkcjonariusz Policji - daje jedynie dodatkowe punkty preferencyjne w czasie rekrutacji, oraz możliwość awansu na stanowiska oficerskie w dalszych latach kariery.
  • Ukończenie kierunku "Nauka o Policji" na WSPol jest równoznaczne z awansem na stopień w korpusie oficerów młodszych - jest to najszybsza droga awansu w szeregach polskiej Policji. By dostać się na ten kierunek należy przejść zwykły proces rekrutacji do Policji i złożyć oświadczenie woli o chęci podjęcia studiów, należy również mieć zdaną maturę z wymaganych przedmiotów (wśród chętnych przeprowadzany jest konkurs matur).

Więcej o możliwościach awansu zamieściliśmy w artykułach:
Jak zostać oficerem Policji
Szkoła Policyjna w Szczytnie (WSPOL) - czy po jej ukończeniu zostaniesz policjantem?
Nauka o Policji w WSPol - co musisz wiedzieć?