Krótko. Jasno. Konkretnie.
O tym jak zostać Policjantem.

Testy psychologiczne do Służby Więziennej

Testy psychologiczne do Służby Więziennej

Większość osób interesujących się służbami mundurowymi zdaje sobie sprawę, że jednym z trudniejszych etapów rekrutacji do Policji jest test „MultiSelect”. Również w przypadku rekrutacji do Służby Więziennej kandydaci będą mieli do rozwiązania specjalistyczne testy psychologiczne, mające sprawdzić ich predyspozycje do pełnienia danych obowiązków. Czy testy psychologiczne do SW są takie same jak policyjny „MultiSelect”? Czy da się do nich przygotować? W dalszej części artykułu postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Inne służby
3 lut 2020

Służby takie jak Policja oraz Służba Więzienna wydają się różnić, mają jednak wspólną cechę – służą zapewnieniu BEZPIECZEŃSTWA. Czy to poprzez łapanie przestępców, czy utrzymanie ich w izolacji od reszty społeczeństwa. Każda z tych służb wymaga odpowiednich predyspozycji psychiczno-fizycznych, które są dokładnie sprawdzane w procesie rekrutacji.
Większość osób interesujących się służbami mundurowymi zdaje sobie sprawę, że jednym z trudniejszych etapów rekrutacji do Policji jest test „MultiSelect” – jest to test psychologiczny sprawdzający predyspozycje kandydata na policjanta do służby.
Również w przypadku rekrutacji do Służby Więziennej kandydaci będą mieli do rozwiązania specjalistyczne testy psychologiczne, mające sprawdzić ich predyspozycje do pełnienia danych obowiązków. Czy testy psychologiczne do SW są takie same jak policyjny „MultiSelect”? Czy da się do nich przygotować? W dalszej części artykułu postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Cel przeprowadzania testów psychologicznych do Służby Więziennej

Aby móc mówić o testach psychologicznych należy przede wszystkim zdać sobie sprawę jaki jest cel tych testów – jest nim „odsianie” kandydatów, których profil psychologiczny nie pasuje do specyfiki danej pracy. Co to znaczy? Każda służba mundurowa jest to nietypowy zawód, w którym należy sprostać wyzwaniom, przed którymi zwykli obywatele zwykle nie stają. Praca w SW rodzi wiele takich wyzwań – tak więc osoba podejmująca się tych zadań musi potrafić im sprostać, bez uszczerbku na własnym zdrowiu psychicznym oraz fizycznym.

Osoba zbyt wrażliwa bądź impulsywna nie poradzi sobie z wymaganiami stawianymi w SW, kilka tygodni czy miesięcy pracy może doprowadzić do ciągłej frustracji, poddenerwowania czy nawet załamania nerwowego. Osoby wykonujące takie zawody jak policjant czy więziennik muszą cechować się dużym opanowaniem, ograniczoną wrażliwością (wręcz gruboskórnością).  Wiąże się to z charakterem pracy, w której przychodzi spotykać ludzi różnego pokroju, często agresywnych, naruszających nietykalność cielesną mundurowego.

Testy psychologiczne mają za zadanie sprawdzić cechy charakteru kandydata oraz określić, czy nada się on do specyfiki danej służby.

Wspólne ćwiczenia Straży Granicznej i Służby Więziennej

Czy warto przygotowywać się do testów psychologicznych?

W tym miejscu należy rozgraniczyć test „MultiSelect”, którym badani są kandydaci na policjantów od testów do SW.

Każda z tych służb posiada swój własny schemat testów psychologicznych.

MultiSelect to test stworzony przez zewnętrzną firmę, która wygrała przetarg. Jest on wykorzystywany TYLKO na potrzeby Policji. Tak więc jeżeli ktoś twierdzi, że aby przygotować się do testów psychologicznych do Służby więziennej wystarczy przerobić policyjny MultiSelect to jest w dużym błędzie.

Test „MultiSelect” składa się z części która dotyczy osobowości oraz zadań na podzielność uwagi, inteligencję, spostrzegawczość. Najważniejsza jest właśnie część która dotyczy osobowości, gdyż to ją najczęściej „oblewają” kandydaci próbujący się „wybielać”, tzn. odpowiadać nie do końca zgodnie z prawdą.

W tego typu testach najczęściej każde pytanie sprawdza odrębną cechę charakteru, najważniejsze z nich to: neurotyczność, wrażliwość, ekstrawersja, skłonność do nadmiernej autoprezentacji. Badane są również inne aspekty, jak zdrowie czy natężenie cech żeńskich/męskich u danej osoby. Po udzieleniu odpowiedzi na wszystkie pytania następuje przerwa, podczas której psycholog sprawdza odpowiedzi. Następnym etapem jest rozmowa, podczas której psycholog znając udzielane odpowiedzi i wyniki w konkretnych skalach przeprowadza wywiad. To on ostatecznie wydaje werdykt, czy dana osoba nadaje się do służby.

W przypadku testu „MS” nieodpowiedni poziom natężenia którejś z cech w teście skutkuje NEGATYWNYM orzeczeniem psychologa – wtedy rozmowa z psychologiem jest tylko formalnością, nie zmieni ona oceny z testu. Jeżeli więc np. kandydat zamiast odpowiadać w miarę możliwości szczerze zacznie naginać prawdę przypisując sobie nienaganne cechy i zupełny brak wad może okazać się, że przekroczy którąś ze skal (w przypadku MS chodzi o „skalę kłamstwa-nadmiernej autoprezentacji”), przez co obleje test.

W jaki sposób można ustrzec się przed takim przekroczeniem którejś skali? Są dwie główne możliwości:

  1. Odpowiadać tylko szczerze, ale to naprawdę w 100% szczerze. W takim wypadku jeżeli faktycznie nadajesz się do służby Twój wynik będzie pozytywny.
  2. Poznać mechanizm działania testu – sens konkretnych pytań, dzięki czemu „właściwa” odpowiedź nasunie się sama.

Czym jest „właściwa” odpowiedź? Nie chodzi nam oczywiście o kłamstwo – chodzi tutaj o zrozumienie sensu zadanego pytania – dzięki czemu unikniesz podczas odpowiadania błędów wynikających ze złego zrozumienia niektórych pytań.

Przygotowanie do testów psychologicznych do SW

Zdarza nam się dostać pytanie czy posiadamy testy psychologiczne do SW, lub czy nasze testy psychologiczne, które kierowane są do kandydatów na policjantów mogą być przydatne w rekrutacji do ww. służby.

Od ponad 3 lat specjalizujemy się w testach do policji – nie tylko psychologicznych, pomagamy również w teście wiedzy ogólnej oraz rozmowie kwalifikacyjnej. W czasie naszej pracy spotkaliśmy się również ze zjawiskiem odrzucenia kandydata na etapie badań lekarskich przez Poradnię Zdrowia Psychicznego. Jest to bardzo nieprzyjemna sytuacja dla osoby, która przeszła cały proces rekrutacji, w tym test MultiSelect (MS przeprowadzany jest przez psychologów policyjnych w czasie rekrutacji, natomiast badania w Poradni Zdrowia Psychicznego są przeprowadzane przez lekarzy niezwiązanych z formacją już po pomyślnym ukończeniu rekrutacji).

Wychodząc naprzeciwko potrzebom klientów postaraliśmy się pomóc również w testach przeprowadzanych przez poradnie. Okazało się, że każda z nich ma własny schemat przeprowadzanych testów. Dlatego właśnie opracowaliśmy "Uniwersalny kurs psychologiczny”, który przygotowuje do najczęściej wykorzystywanych testów psychologicznych.

Jak ta informacja może posłużyć kandydatom do SW?

Uniwersalny kurs psychologiczny dostępny na naszej platformie e-learningowej zawiera aż 5 dużych testów sprawdzających osobowość oraz dodatkowe mniejsze testy, które przygotują Cię do najczęściej wykorzystywanych przez psychologów testów podczas sprawdzania kandydata. Przerobienie takiej bazy pytań da Ci dobry pogląd na mechanizm ich działania. Biorąc pod uwagę fakt, że psychologowie sprawdzający kandydatów do SW nie wykorzystują specjalistycznych testów stworzonych specjalnie dla nich, jest duże prawdopodobieństwo, że korzystają z tych najbardziej popularnych testów, do których przygotuje Cię proponowany kurs.

Czy proponowane odpowiedzi dla policjanta nadają się również dla więziennika?

Zawody te stawiają przed mundurowym podobne wyzwania – konieczność radzenia sobie w stresujących sytuacjach, umiejętność podjęcia szybkiej decyzji, umiejętność podporządkowania się przełożonemu, umiejętność przystosowania do wymagań otoczenia. Niezbędne cechy w tych służbach to cierpliwość, opanowanie, stabilność emocjonalna.

Warto dodać, że przeprowadzono badanie na grupie 40 kandydatów do SW i 41 do Policji, którego celem było sprawdzenie zgodności profili psychologicznych. Wyniki obu grup były bardzo podobne.

Główną różnicą pomiędzy policjantami a więziennikami jest poziom ekstrawersji – ten jest zwykle nieco wyższy u policjantów.

Link do badania: https://depot.ceon.pl/bitstream/handle/123456789/3069/1998_Surma_Basinska_kandydaci_SW.pdf?sequence=1

Czy "Uniwersalny kurs psychologiczny” na pewno pomoże w przejściu testów do SW?

Tego nie jesteśmy w stanie zapewnić, na pewno przerobienie tej bazy pytań da duży wgląd w to na czym polegają testy psychologiczne i czego można się spodziewać. Nie znamy szczegółów dotyczących testów do SW, zajmujemy się profesjonalnie testami do policji. Wiemy natomiast, że większość testów psychologicznych opiera się na podobnych zasadach, które możesz poznać przerabiając ten kurs.

W jaki sposób można nabyć oferowane testy i ile kosztują?

Aby otrzymać dostęp do kursu należy przejść do Panelu rejestracji. Niezbędne będzie utworzenie konta na platformie e-learningowej. W czasie tworzenia konta do wyboru będą 4 kursy. Jeśli zależy Ci tylko na aspektach psychologicznych wybierz „Uniwersalny kurs psychologiczny”. Pomocny może być również kurs "Rozmowa kwalifikacyjna", chociaż dotyczy policji, to da Ci wygląd w to, jakie pytania możesz otrzymać rozmawiając z psychologiem. Dostęp do kursu przyznawany jest na okres 12 miesięcy. Niektóre testy dostępne są tylko w formie on-line, po zalogowaniu na platformę, inne można pobrać w postaci dokumentu PDF.

Co, gdyby testy okazały się jednak nieprzydatne z jakiegokolwiek powodu?

Jeśli testy okażą się nieprzydatne w rekrutacji do SW prosimy bardzo o kontakt, chcielibyśmy omówić szczegóły testów. Możliwy będzie również zwrot środków. Zależy nam przede wszystkim na tym, aby oferowane kursy okazały się potrzebne i użyteczne. 

Czy przygotowanie do testów psychologicznych jest niezbędne, aby je zaliczyć?

Oczywiście przygotowanie nie jest niezbędne. Jeżeli uważasz, że jesteś urodzonym więziennikiem i nie potrzebujesz żadnych testów to oczywiście nie musisz się przygotowywać, wiele osób również do policji podchodzi bez przygotowania. Zgłaszają się do nas jednak niejednokrotnie osoby, które podchodzą drugi czy trzeci raz do rekrutacji do policji, gdyż wcześniej oblały testy psychologiczne.